آخرین بخشنامه هاحقوق و دستمزدمالیات

جدول مالیات حقوق سال ۱۴۰۰

این مالیات شامل افرادی است که مشغول به کار در حرفه ای هستند و بابت آن حقوق دریافت کرده و دارای بیمه تامین اجتماعی می باشند. کلیه کارفرمایان موظف هستند تا با توجه به بخشنامه هایی که هر ساله توسط وزارت اقتصاد و دارایی تعیین می شود، مالیات حقوق کارمندان را کسر و به اداره مالیات واریز نمایند.

مالیات حقوق چیست؟:

مالیات از حقوق به مالیاتی اطلاق می شود که از حقوق کارکنان کسر شده و به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز می شود. این مالیات شامل افرادی است که مشغول به کار در حرفه ای هستند و بابت آن حقوق دریافت کرده و دارای بیمه تامین اجتماعی می باشند. از اینرو جمعیت زیادی را شامل می شود که باید بخشی از حقوق آنها کسر شود. کلیه کارفرمایان موظف هستند تا با توجه به بخشنامه هایی که هر ساله توسط وزارت اقتصاد و دارایی تعیین می شود، مالیات حقوق کارمندان را کسر و به اداره مالیات واریز نمایند. تا به حال به این فکر کرده اید که چه مقدار از حقوق شما به عنوان مالیات حقوق کسر می شود؟

مالیات از حقوق در دسته مالیات های مستقیم قرار دارد زیرا به صورت مستقیم از حقوق افراد کسر می شود و از آنجایی که این مالیات توسط کارفرما به وزارت اقتصاد و دارایی واریز می شود و توسط خود کارکنان انجام نمی گیرد به مالیات نوع تکلیفی گفته می شود.

آیا تمامی مشاغل شامل مالیات حقوق می باشند؟ این سوالی است که در ادامه مقاله به آن پاسخ می دهیم.

میزان مالیات با توجه به مشاغل مختلف، متفاوت است. میزان این مالیات با توجه به بودجه تعیین شده هر سال متغیر می باشد. همچنین اداره مالیات معافیت ها و مشمولین آن را مشخص می کند و سپس از طریق بخشنامه به کارفرمایان ابلاغ می شود.

نرخ مالیات حقوق سال ۱۴۰۰:

نرخ مالیات حقوق در سال ۱۴۰۰ اعم از حقوق و مزایای فوق العاده برای کارکنان دولتی و غیردولتی در سال معادل ۴۸ میلیون تومان یعنی معادل ماهانه ۴ میلیون تومان محاسبه گردیده است.

چه کسانی مشمول مالیات حقوق می باشند؟:

می خواهیم بدانیم چه افرادی مشمول مالیات حقوق در سال ۱۴۰۰ هستند. مالیات به دو بخش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می شود. برای دانستن اینکه شما نیز مشمول مالیات حقوق سال ۱۴۰۰ هستید یا در ردیف معافیت مالیات قرار خواهید گرفت. باید ادامه مقاله را مطالعه کنید تا با این مقوله بیشتر آشنا شوید.

مالیات حقوق و دستمزد

.مالیات حقوق شامل افرادی است که مشغول به کار هستند و بابت آن حقوق دریافت کرده و دارای بیمه تامین اجتماعی می باشند

مالیات مستقیم به میزان پولی اطلاق می شود که افراد برای نگهداری از دارایی های خود هزینه می کنند.

این نوع مالیات را دو گروه از افراد باید بپردازند:

۱-مالیات بر دارایی: مالیات بر دارایی شامل افرادی است که دارایی دارند و میزان مالیات آن با توجه به ارزش دارایی آنها محاسبه می شود. مانند: مالیات بر ارث و مالیات بر حق تمبر.
۲- مالیات بر درآمد: مالیات بر درآمد نیز مطابق با مشاغل مختلف متغیر می باشد و افراد باید مالیات بر درآمد پرداخت نمایند. مانند: املاک، حقوق، اشخاص حقوقی، بخش کشاورزی، مشاغل، اتفاقی.
از اینرو افرادی که هم دارایی دارند و هم درآمد دارند، موظف به پرداخت هر دو مالیات ( مستقیم و بر درآمد) می باشند. تبصره های بسیاری در خصوص شرایط مالیات بر دارایی و بر درآمد برای مشاغل مختلف وجود دارد.

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق در سال ۱۴۰۰:

این بخش شامل افرادی می باشد که بیش از مبلغ تعیین شده درآمد و حقوق دریافتی دارند که شامل:

 • اشخاصی که میزان حقوق و درآمد آنها سالیانه تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان می باشد، موظف هستند که معادل ۱۰ درصد از کل آن را به مالیات بپردازند.
 • افرادی که میزان دریافتی سالانه آنها بین ۱۲۰ تا ۱۶۸ میلیون تومان می باشد، مکلف به پرداخت معادل ۱۵ درصد آن می باشند.
 • افرادی که میزان دریافتی آنها سالانه بین ۱۶۸ تا ۲۴۰ میلیون تومان می باشد، باید معادل ۲۰ درصد آن را مالیات پرداخت کنند.
 • اشخاصی که در مدت یکسال بیش از ۲۴۰ میلیون تومان درآمد کسب می کنند، باید ۲۵ درصد مالیات پرداخت نمایند.

بیشتر بخوانید: حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰

افراد مشمول مالیات مستقیم:

• کلیه مالکان حقیقی و حقوقی، نسبت به املاک و دارایی های خود در ایران مکلف به پرداخت مالیات مطابق با مقررات باب دوم می باشند.
• افرادی که در خارج از ایران هستند و از دارایی های خود در ایران کسب درآمد می کنند.

مالیات مستقیم
تقسیم بندی مالیات
 • اشخاص حقیقی که مقیم ایران هستند و در خارج و داخل ایران کسب درآمد می کنند نیز موظف به پرداخت مالیات می باشند.
 • افراد غیر ایرانی که درآمدهایی در ایران دارند و درآمدهایی که از تعلیمات و عملیات فنی از طریق ایران کسب درآمد می نمایند.
 • افراد حقوقی ایرانی نسبت به درآمدهای داخلی و خارجی مکلف به پرداخت مالیات مستقیم می باشند.

مالیات غیر مستقیم:

همانطور که از نام آن پیداست این گونه مالیات بطور غیرمستقیم از افراد در قالب ارزش افزوده و مالیات بر مصرف، دریافت می شود. مالیات غیرمستقیم بر روی کالاهای خریداری شده یا خدماتی که ارائه می شود، اضافه و اخذ می گردد. این نوع مالیات به دو گروه تقسیم بندی می شود:

o مالیات بر ارزش افزوده: در کلیه تولیدات، خدمات و واردات در هر مرحله مالیات تعلق می گیرد و در نهایت مصرف کنندگان این مالیات را می پردازند.
مالیات بر محصولات وارداتی نیز از درآمدهای دولت محسوب می شود که شامل: عوارض خودروهای وارداتی، عواید جایگزین دروازه ای، عوارض گمرکی، سود بازرگانی و حق الثبت سفارش کالا می باشد.

o مالیات بر مصرف و فروش: این نوع مالیات را خریداران و مصرف کنندگان در زمان خرید کالا پرداخت می نمایند. فروشندگان نیز مالیات بر مصرف و فروش پرداخت می کنند که شامل موارد زیر می باشد:

 • خرید و فروش الکل صنعتی و طبی
 • فروش دخانیات
 • فروش نوشابه های غیرالکلی
 • خرید و فروش خودرو
 • خرید و فروش خاویار
 • نوارهای صوتی و تصویری
 • فروشندگان و تولیدکنندگان فرآورده های پتروشیمی و نفتی

مالیات مستقیم به مراتب با اهمیت تر از مالیات غیر مستقیم می باشد.

جدول مالیات حقوق سال 1400
میزان مالیات بر حقوق در سال ۱۴۰۰

چه کسانی معاف از مالیات حقوق می باشند؟:

همانگونه که گفته شد میزان مالیات حقوق هر ساله متغیر است و با توجه به میزان مشخص دستمزد، اعلام می کنند که چه مشاغلی با چه میزان درآمد از پرداخت مالیات معاف هستند. این معافی شامل افرادی است که میزان دستمزد دریافتی آنها از میزان دستمزد مشخص شده در بخشنامه کمتر است.
براساس لایحه پیش نویس ۱۴۰۰، معاف از مالیات حقوق شامل کارکنان دولتی و غیردولتی می باشد که میزان دستمزد آنها در سال زیر ۴۸ میلیون تومان محاسبه شود. ( یا حقوق ماهیانه آنها کمتر از ۴ میلیون تومان می باشد). معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۴۰۰ مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون ریال مشخص شده است. یعنی افرادی که سقف حقوق و درآمد آنها زیر این مبلغ می باشد از مالیات معاف می باشند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا